Zawód adwokata jest bardzo prestiżowy, ciekawy i kojarzy się z dużymi zarobkami, dlatego choć rośnie konkurencja wśród prawników, a uzyskanie praw do wykonywania zawodu nie jest łatwe, to wielu ludzi wciąż chce podążać tą ścieżką kariery.

Adwokat
Adwokat

Dawniej i dziś

Jeszcze kilkanaście lat temu po przejściu drogi do wymarzonego zawodu wystarczyło otworzyć własną kancelarię adwokacką, opublikować ogłoszenie w prasie i.. pracować, zarabiając całkiem nieźle. Dziś jest to bardziej skomplikowane. Często otworzenie własnej kancelarii nie jest najlepszym wyjściem i taki adwokat Zabrze nie zarabia zbyt wiele. Wszystko dlatego, że na koszt prowadzenia kancelarii składa się wynajem biura, zakup sprzętu komputerowego i biurowego (lub jego leasing), zatrudnienie asystenta lub aplikanta, dojazdy do sądu i klientów etc. Jakie inne możliwości pracy pozostają adwokatom? Mogą oni dołączyć do dużych kancelarii adwokackich, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku i stałych klientów. Można też pracować w dużych firmach i korporacjach zapewniając kompleksową obsługę prawną. Adwokaci potrzebni są też w licznych instytucjach.

Wysokość zarobków

Wysokość zarobków nie zależy jednak wyłącznie od miejsca pracy. Ogromną rolę odgrywają również takie aspekty jak doświadczenie, specjalizacja czy zaufanie klientów. Oczywiste jest, że doświadczeni prawnicy, cieszący się doskonałą opinią skutecznych adwokatów będą zarabiać więcej. Podobnie jest z adwokatami, którzy są mocno skoncentrowani na określonej specjalizacji. Będą oni mieli mniej klientów, ale jednocześnie klienci ci będą skłonni zapłacić więcej za usługi eksperta w danej dziedzinie. Na zarobki wpływa też staż pracy czy region zatrudnienia.

Jeśli więc chodzi o zarobki, to aplikant może liczyć na kwotę niewiele wyższą niż minimalna krajowa. Z czasem zarobki rosną, a średnio, według różnych źródeł, adwokaci zarabiają około 6 tysięcy na rękę. Naturalnie nie brakuje na rynku adwokatów, którzy zarabiają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie, jak i tych, którzy nie radzą sobie z utrzymaniem własnych kancelarii. Dlatego wybierając zawód adwokata nie powinno się kierować wyłącznie wizją ogromnych zarobków, bo można się rozczarować.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute dla aktywnych: Gdzie znaleźć oferty na spontaniczne wakacje aktywne, takie jak wspinaczka górska czy nurkowanie

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, poszukiwanie spontanicznych ofert last minute na waka…