Dom Zdrowie i Uroda Aparaty tlenowe na użytek tlenoterapii

Aparaty tlenowe na użytek tlenoterapii

4 min odczyt
0
0
1,527
koncentrator tlenu

Osoby wymagające stałego leczenie z powodu dokuczających im chorób przewlekłych bardzo często w całym procesie swojej rekonwalescencji potrzebują korzystać ze sprzętu, którym są aparaty tlenowe. Są one niezbędne, jeśli pragnie się przeprowadzić skuteczną i efektywną tlenoterapię. Czym jednak ona jest?

Tlenoterapia – czym jest?

aparat tlenowy
aparat tlenowy

Tlenoterapia jest pewną metodą terapeutyczną, w której wykorzystuje się tlen. Ważne, by doprowadzić do zwiększenia jego stężenia w powietrzu, które następnie jest wdychane przez płuca pacjenta. Otóż wszystkie komórki organizmu do dalszego funkcjonowaniu potrzebują tlenu. Mowa tutaj głównie o neuronach, dla których niedotlenienie może być szczególnie groźne. Jeżeli doprowadzi się do przerwania w dostarczaniu tlenu, wtedy może dojść do powstania bardzo niebezpiecznych, a i często nieodwracanych zmian zdrowotnych, w tym również do śmierci. Jest to jeden z powodów, dla których wykorzystuje się aparaty tlenowe w leczeniu.

Tlenoterapia – gdzie jest wykorzystywana?

W związku z szerokim spektrum zastosowania tlenoterapii, jest ona wykorzystywana między innymi podczas leczenia chorób stawów i tkanek, jeżeli dochodzi do ich niedotlenienia. Najczęściej mowa tutaj o bardzo ostrych stanach chorobowych, kiedy to podanie tlenu może nawet uratować życie drugiemu człowiekowi.

Kto jeszcze korzysta z tej metody terapeutycznej? Przede wszystkim osoby, u których wystąpiło zatrucie tlenkiem węgla bądź obrzęk płuc. Aparaty tlenowe są również niezbędne w takich stanach chorobowych, jak asfiksja czy zatrzymanie krążenia krwi.

Tlenoterapia – gdzie jest stosowana?

Oczywiście w pierwszej kolejności należy wymienić oddziały szpitalne. Często prowadzi się tlenoterapię również w połączeniu z intubacją dróg oddechowych. Jeśli natomiast ma się do czynienia z leczeniem przewlekłym, wtedy aparaty tlenowe stosuje się w niewydolności oddechowej także w domu.

Tlenoterapia – jak się ją przeprowadza?

Nie jest to skomplikowane. Na samym początku należy podłączyć urządzenie do prądu i ustawić odpowiedni poziom dostarczania tlenu. Może to być nawet do 5 litrów na minutę. Kolejno zakłada się osobie chorej odpowiednie akcesorium na twarz. Mogą to być wąsiki tlenowe, cewnik nosowy, maska twarzowa, respirator, czy namiot tlenowy. Wszystko zależy od modelu urządzenia i potrzeb.

Tlenoterapię można prowadzić również w domu. W takiej sytuacji ważny jest wybór najlepszego urządzenia oraz sprawdzenie jego technicznych możliwości i parametrów, by aparat działał sprawnie, a jego czyszczenie i konserwacja nie odbywała się nagminnie.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gumki do włosów – ozdoby do włosów

Ozdoby do włosów to nieodzowny element, każdej dziewczynki. Piękne, barwne, a czasem i baj…