Dom Zdrowie i Uroda Aparaty tlenowe na użytek tlenoterapii

Aparaty tlenowe na użytek tlenoterapii

4 min odczyt
0
0
21
koncentrator tlenu

Osoby wymagające stałego leczenie z powodu dokuczających im chorób przewlekłych bardzo często w całym procesie swojej rekonwalescencji potrzebują korzystać ze sprzętu, którym są aparaty tlenowe. Są one niezbędne, jeśli pragnie się przeprowadzić skuteczną i efektywną tlenoterapię. Czym jednak ona jest?

Tlenoterapia – czym jest?

aparat tlenowy
aparat tlenowy

Tlenoterapia jest pewną metodą terapeutyczną, w której wykorzystuje się tlen. Ważne, by doprowadzić do zwiększenia jego stężenia w powietrzu, które następnie jest wdychane przez płuca pacjenta. Otóż wszystkie komórki organizmu do dalszego funkcjonowaniu potrzebują tlenu. Mowa tutaj głównie o neuronach, dla których niedotlenienie może być szczególnie groźne. Jeżeli doprowadzi się do przerwania w dostarczaniu tlenu, wtedy może dojść do powstania bardzo niebezpiecznych, a i często nieodwracanych zmian zdrowotnych, w tym również do śmierci. Jest to jeden z powodów, dla których wykorzystuje się aparaty tlenowe w leczeniu.

Tlenoterapia – gdzie jest wykorzystywana?

W związku z szerokim spektrum zastosowania tlenoterapii, jest ona wykorzystywana między innymi podczas leczenia chorób stawów i tkanek, jeżeli dochodzi do ich niedotlenienia. Najczęściej mowa tutaj o bardzo ostrych stanach chorobowych, kiedy to podanie tlenu może nawet uratować życie drugiemu człowiekowi.

Kto jeszcze korzysta z tej metody terapeutycznej? Przede wszystkim osoby, u których wystąpiło zatrucie tlenkiem węgla bądź obrzęk płuc. Aparaty tlenowe są również niezbędne w takich stanach chorobowych, jak asfiksja czy zatrzymanie krążenia krwi.

Tlenoterapia – gdzie jest stosowana?

Oczywiście w pierwszej kolejności należy wymienić oddziały szpitalne. Często prowadzi się tlenoterapię również w połączeniu z intubacją dróg oddechowych. Jeśli natomiast ma się do czynienia z leczeniem przewlekłym, wtedy aparaty tlenowe stosuje się w niewydolności oddechowej także w domu.

Tlenoterapia – jak się ją przeprowadza?

Nie jest to skomplikowane. Na samym początku należy podłączyć urządzenie do prądu i ustawić odpowiedni poziom dostarczania tlenu. Może to być nawet do 5 litrów na minutę. Kolejno zakłada się osobie chorej odpowiednie akcesorium na twarz. Mogą to być wąsiki tlenowe, cewnik nosowy, maska twarzowa, respirator, czy namiot tlenowy. Wszystko zależy od modelu urządzenia i potrzeb.

Tlenoterapię można prowadzić również w domu. W takiej sytuacji ważny jest wybór najlepszego urządzenia oraz sprawdzenie jego technicznych możliwości i parametrów, by aparat działał sprawnie, a jego czyszczenie i konserwacja nie odbywała się nagminnie.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Wędzarka

  Budujemy wędzarkę

  Na samo słowo „wędzarnia” wielu z nas robi się jakoś tak miło, przyjemnie, smacznie&…
 • detektyw

  Biegły w Zabijaniu cz.2

  Coś za coś Na początku lipca 2004 roku ze zbiornika wodnego w Rożnowie (powiat nowosądecki…
 • Tomasz Bator

  Tomasz Bator – od wioseł do siłowni

  Zwycięzca zawodów dla 18-latków, Tomasz Bator, mieszka w Chełmży, niedawno zdał maturę, pl…
Załaduj więcej Redaktor
 • Gruszka

  NIEOCENIONA GRUSZKA

  Znane nam dobrze gruszki to owoce, których właściwości i wartości odżywcze są nie do przec…
 • Sposób na otyłość – owoc na odchudzanie

  Kłopoty z nadwagą to dziś poważny problem w świecie zachodniej cywilizacji. Jedzenia, zwła…
 • sauna

  Co sauna z organizmem czyni cz. 1

  Czyli o niezwykłych korzyściach fizjologicznych saunowania To był świetny pomysł, aby tę k…
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Budujemy wędzarkę

Na samo słowo „wędzarnia” wielu z nas robi się jakoś tak miło, przyjemnie, smacznie&…