W dzisiejszych czasach mamy ogromną swobodę w ulepszaniu naszych ukochanych pojazdów. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zrobić coś szalonego i z niewinnego Smarta stworzyć prawdziwą bestię. Tym razem nie skupimy się na aspektach wizualnych pojazdu, choć te są niezwykle ważne ale na zwiększaniu mocy silnika. Jakież musi być zaskoczenie innych uczestników ruchu, gdy ich kilkunastoletnie BMW bez problemu wyprzedza… Smart!

Chip  tuning Smart – ile mocy można zyskać?

Z wiadomych przyczyn fabryczne silniki Smarta nie charakteryzują się zbyt dużą pojemnością, ani nie są specjalnie mocne w porównaniu do innych samochodów. Jednak dzięki niskiej wadze samochodu te kilkadziesiąt koni mechanicznych wystarczy, by rozpędzić się do przyzwoitej prędkości. Omawiane ulepszenie może spowodować wzrost mocy nawet o niecałą połowę! To wystarczy, by pojazd stał się znacznie bardziej żwawy. Jak wygląda przyrost mocy w silnikach Smarta ForTwo pierwszej generacji?

Zaczynając od najmniejszych silników, 0.6 Turbo o mocy 54 KM i momencie obrotowym 80 Nm można spokojnie podnieść do 75 KM i 104 Nm. Przyrost rzędu 19 KM jest ogromny i w tym wozie zdecydowanie będzie odczuwalny. 0.8 CDI o mocy 45 KM i momencie 110 Nm nie jest tak podatny na modyfikacje, dlatego maksymalnie można wyciągnąć z niego 54 KM i 128 Nm. Najlepiej jednak sprawa wygląda z najmocniejszą wersją silnika 1.0 Turbo o fabrycznej mocy 84 KM i momencie wynoszącym 120 Nm, który da się podkręcić do niesamowitych 103 KM i momentu obrotowego wynoszącego 156 Nm.

Jak widać, nawet w takim małym samochodzie warto zainwestować w porządny tuning. Smart nie musi być wyśmiewany, może być małym demonem szos, wystarczy tylko odpowiednio o niego zadbać.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Moto Fakty

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute dla aktywnych: Gdzie znaleźć oferty na spontaniczne wakacje aktywne, takie jak wspinaczka górska czy nurkowanie

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, poszukiwanie spontanicznych ofert last minute na waka…