Nawet niepozorne objawy mogą oznaczać początek obumierania kwiatów. Aby tak się nie stało, warto być przygotowanym na rożne zagrożenia.

Niekiedy nawet najtroskliwiej pielęgnowane kwiaty doniczkowe padają ofiarą szkodników. Mogą się one pojawić wraz z nowo zakupionym egzemplarzem lub podłożem. Częste czyszczenie roślin z kurzu powinniśmy połączyć z dokładną ich lustracją. Wtedy na czas podejmiemy odpowiednie kroki. Ważne, abyśmy potrafili stwierdzić, z jakim szkodnikiem mamy do czynienia.

ZIEMIÓRKI

Są to czarne muchówki dł. około 3 mm, z długimi czułkami i nogami, które fruwają nad ziemią w doniczce w czasie podlewania. Można je także dostrzec w łazience, gdyż szukają wilgotnych miejsc do złożenia jaj. Dorosłe muszki wlatują do naszych mieszkań przez okna. Jaja ziemiórek mogą przywędrować do domów wraz z zakażonym podłożem. To właśnie z nich w wilgotnej ziemi wylęgają się przezroczyste larwy długości ok. 7 mm. Czarna jest tylko ich głowa i przewód pokarmowy. Łatwo je dostrzec po rozgrzebaniu ziemi w doniczce. Ziemiórki wyrządzają szkody naszym kwiatom pokojowym na dwa sposoby – bezpośrednio oraz pośrednio. Larwy nadgryzają korzenie, a czasem nawet zielone pędy. Pośrednio szkodzą, gdyż przy okazji mogą przenosić wirusy i choroby grzybowe. Ich zgubny wpływ jest również uzależniony od kondycji i wieku roślin. Największe zagrożenie stanowią dla młodych roślin i siewek.

Zwalczanie

Starajmy się nie przelewać roślin, gdyż wtedy ziemiórki znajdują doskonałe warunki rozwoju. Zaprzestańmy na jakiś czas nawożenia biohumusem oraz kompostem. Wlewajmy wodę do podstawki, a nie do doniczki. Pomału będzie ich ubywać. Można umieścić blisko roślin żółte tablice lepowe, do których dorosłe owady się przyklejają. Pomaga włożony do ziemi listek laurowy. W uprawach domowych nie stosuje się z reguły ochrony chemicznej przeciwko ziemiórkom. W przypadku występowania również innych szkodników zastosowanie środka Polysect Długo Działający 005 SL ograniczy w dużym stopniu populację ziemiórek (60 ml środka w 1 I wody).

WEŁNOWCE

Przypominają kłaczki waty, stąd ich nazwa. Wysysają soki i wydzielają rosę miodową, co szkodzi roślinom. Pojawiają się zwykle w okresie zimowym, gdy jest niedobór światła i niska wilgotność powietrza. Sprzyja im wysoka temperatura. Najczęściej zostają przyniesione do domu wraz z podłożem lub nową rośliną. Walka z nimi jest uciążliwa, więc w przypadku małej wartości zaatakowanego egzemplarza, czasami lepiej go wyrzucić, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się szkodników.

Zwalczanie

Starajmy się utrzymać podwyższoną wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Możemy wycinać i niszczyć silnie zaatakowane części roślin. Resztę owadów staramy się usuwać za pomocą wykałaczek lub ostrych pędzelków. Rośliny przemywamy wacikami nasączonymi w roztworze denaturatu z wodą (w proporcji 1:10) z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń lub odrobiny szarego mydła. Za każdym razem wacikiem wykonujemy tylko jedno pociągnięcie i bierzemy nowy. Wełnowce jednak najpewniej pojawią się znowu, dlatego powinniśmy dodatkowo w doniczkach umieścić pałeczki: BROS na tarczniki, Tarcznik Ultra PR lub Provado Care dostępne w sprzedaży. Działają one przez 5 do 8 tygodni. Bezpiecznym do stosowania w domu jest środek Agricolle Koncentrat lub Agricolle Spray (gotowy do użycia) na bazie naturalnych wielocukrów. Opryskujemy nim bardzo dokładnie rośliny, zwłaszcza dolną stronę liścia. Preparat działa poprzez odcięcie owadów od powietrza. Skuteczny jest również na mszyce, przędziorki i mączliki. Po kilku godzinach rośliny myjemy z martwych owadów wodą z prysznica. Jeżeli wyżej wymienione zabiegi nie pomogą, możemy zastosować środki chemiczne przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Najlepiej wynieść rośliny do nieużywanych pomieszczeń. Do walki z wełnowcami są obecnie dopuszczone preparaty: Provado Care Calypso AL, Calypso Perfect 0,015 AL, Polysect Długo Działający 005 SL, Polysect Długo Działający 005 SL Ultra oraz Mospilan 20 SP.

MISECZNIKI I TARCZNIKI

Należą do czerwców podobnie jak wełnowce, lecz mają postać wypukłych, nieruchomych, rudawych lub brązowych tarczek wielkości ok. 3 mm przyczepionych do pędu. Szkodliwość tych owadów polega na wysysaniu soków z rośliny, co powoduje zahamowanie wzrostu i obumieranie pędów. Czerwce obficie wydzielają rosę miodową, na której rozwijają się grzyby sadzakowe.

Zwalczanie

Stosujemy te same środki i zabiegi jak w przypadku wełnowców.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gumki do włosów – ozdoby do włosów

Ozdoby do włosów to nieodzowny element, każdej dziewczynki. Piękne, barwne, a czasem i baj…