Czyli o niezwykłych korzyściach fizjologicznych saunowania

To był świetny pomysł, aby tę konsultację przeprowadzić… praktycznie. Doktorze, siedzimy sobie w tej saunie, bo wiem już co i jak, żeby Panu „siary” nie narobić, i zastanawiam się, jakie korzyści mój organizm odniesie…

Hmm, odpowiadając krótko bardzo, rzekłbym – rozległe. A próbując podejść do zagadnienia całkiem poważnie, myślę, że możemy spokojnie poświęcić całe dzisiejsze spotkanie, w tych jakże sprzyjających okolicznościach, na to, aby omówić wpływ saunowania na fizjologię organizmu.

Zatem w zarysie…

Rozpatrywałbym to na kilku płaszczyznach. Istnieje pięć sposobów wykorzystywania sauny: 1. relaksacja – ciepło sauny sprzyja „odpoczynkowi” zarówno układu mięśniowego, jak i nerwowego (w tym zrównoważeniu układu autonomicznego), to wyśmienity i pozbawiony skutków ubocznych sposób na „powrót do siebie” po trudnym dniu. 2. utrzymanie zdrowia -korzystanie regularne, mniej więcej raz na tydzień, utrzymuje w bardzo dobrej kondycji krążenie, co z kolei sprzyja odżywieniu gruczołów, skóry i przynosi na wielu poziomach korzyści podobne do tych, będących pozytywnym skutkiem ćwiczeń fizycznych. 3. miejsce nawiązywania kontaktów – spędzać tu można czas z rodziną czy przyjaciółmi, wprowadzając bardzo zdrowy i miły obyczaj (chociaż nie mam nic przeciw tzw. ogródkom piwnym…) 4. miejsce, w którym można „przepracować” negatywne emocje, lęki, medytować, kontemplować, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu adekwatne dźwięki, kolory, zapachy… a zatem w sytuacji kiedy zaprzęgamy do pracy większość zmysłów. 5. i wreszcie efekt terapeutyczny, o którym powiemy, w dalszej części, najwięcej.

„Efekt terapeutyczny”… brzmi intrygująco, przyznam, no i… pierwszy raz słyszę: sauna jako terapia…

Jak najbardziej. Standardowe terapie skupiają się najczęściej na symptomach, ignorując przyczyny, a wśród nich toksyny, których istnienie i szkodliwość tak często poddawane są w wątpliwość.

Jakie toksyny ma Pan na myśli i jak ma się saunowanie do ich usuwania… ?

Najbardziej właściwym typem sauny jest sauna na podczerwień. Z fizjologicznego punktu widzenia promieniowanie to, podobne do działania promieni słonecznych, obniża poziom kwasu mlekowego, stymuluje produkcję endorfin, poprawia krążenie krwi i chłonki, zabija bakterie i pasożyty, alkalizuje płyny ustrojowe. Jeśli operujemy długością fali w zakresie 4-14 mikrometrów, to płyny świetnie absorbują ciepło i wywołanie efektu pocenia wymaga o wiele niższej temperatury niż ma to miejsce w saunie suchej, a promienie podczerwone penetrują tkanki na głębokość 2-3 cm (w saunie suchej do ok.1 cm), aktywując gruczoły potowe, zanim dojdzie do wzrostu temperatury wewnątrz organizmu (wywołuje to 2-3-krotnie silniejsze pocenie przy łatwiej znoszonej temperaturze). Dlatego też ten typ sauny jest o wiele bezpieczniejszy, a czasami wręcz wskazany, dla pacjentów z chorobami serca, astmą i innymi schorzeniami przewlekłymi. Ale…

Komentarze
 • sauna

  Co sauna z organizmem czyni cz. 2

  Tak, poszedł Pan w dygresję, istotną, niemniej odbiegającą nieco od zasadniczego pytania&#…
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Wędzarka

  Budujemy wędzarkę

  Na samo słowo „wędzarnia” wielu z nas robi się jakoś tak miło, przyjemnie, smacznie&…
 • koncentrator tlenu

  Aparaty tlenowe na użytek tlenoterapii

  Osoby wymagające stałego leczenie z powodu dokuczających im chorób przewlekłych bardzo czę…
 • detektyw

  Biegły w Zabijaniu cz.2

  Coś za coś Na początku lipca 2004 roku ze zbiornika wodnego w Rożnowie (powiat nowosądecki…
Załaduj więcej Redaktor
 • Wędzarka

  Budujemy wędzarkę

  Na samo słowo „wędzarnia” wielu z nas robi się jakoś tak miło, przyjemnie, smacznie&…
 • detektyw

  Biegły w Zabijaniu cz.2

  Coś za coś Na początku lipca 2004 roku ze zbiornika wodnego w Rożnowie (powiat nowosądecki…
 • Daj się zauważyć agencjom fotograficznym

  Jak zwrócić na siebie uwagę znanej agencji fotograficznej? Przez ostatnich 10 lat byłem pr…
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Budujemy wędzarkę

Na samo słowo „wędzarnia” wielu z nas robi się jakoś tak miło, przyjemnie, smacznie&…