Tak, poszedł Pan w dygresję, istotną, niemniej odbiegającą nieco od zasadniczego pytania…

To prawda, wróćmy zatem do toksyn i ich usuwania. Ponieważ w dzisiejszych czasach to powinien być pierwszy i najistotniejszy argument skłaniający do regularnego stosowania sauny. Bardzo rzadko obficie się pocimy, często wręcz stosujemy środki, które poceniu mają zapobiec… Tymczasem w ten właśnie sposób możemy usunąć z organizmu:

1. Organiczne i nieorganiczne substancje chemiczne, np. wchłonięte, zwłaszcza w miastach, wraz z powietrzem, rozpuszczalniki przemysłowe, polichlorobifenyle, pestycydy. Kolejna kategoria – tworzywa sztuczne: ftalany i substancje wiążące znajdujące się w tworzywach sztucznych, mające działanie rakotwórcze i powodujące zaburzenia działania układu endokrynnego (przeciętny osobnik na skutek kontaktów z opakowaniami tworzyw sztucznych i pojemnikami na żywność wchłania ok. 210 mcg takich substancji!!!). A mamy jeszcze materiały wykończeniowe domów i biur… formaldehyd, fenole, xenobiotyki, ftalaty, PCB, VOC… Toksyny chemiczne są odpowiedzialne za ok.80% nowotworów. Nigdy wcześniej w historii tak liczne populacje nie były narażone na tak wysoki poziom tak toksycznych związków! A choroby przez nie powodowane mogą przybierać rozmiary epidemii. Współczesna medycyna ma niewiele do zaoferowania w celu usunięcia ich z organizmu.

2. Metabolity leków – antybiotyków hormonów, sterydów.

3. Metale to drugi po substancjach chemicznych największy problem środowiskowy Rozmawialiśmy na jednej z konsultacji o pestycydach, o ile Pani pamięta, mogą zawierać m.in. ołów, rtęć. miedź, arsen, aluminium… Aluminium dodawane do soli, mleka w proszku… Ale nie będę może ponownie poruszał omawianych już zagadnień Większość z metali w naszym organizmie deponowana jest w tkance tłuszczowej (w tym w mózgu), w wątrobie… A warto również wiedzieć, że niektóre metale toksyczne zastępują minerały „życiowe”, blokując niezbędne reakcje chemiczne. Efektem tego są dziesiątki dziwnych i trudnych do sklasyfikowania zaburzeń fizycznych i emocjonalnych (a pacjent ląduje najczęściej u psychiatry, który na podstawie objawów dołoży mu… zestaw kolejnych substancji chemicznych…).

4. Toksyny biologiczne – endo i egzotoksyny wydzielane przez bakterie, grzyby, pasożyty wielokomórkowe. To toksyny mogące wywołać zarówno choroby lokalne, jak i układowe (zapalenia, owrzodzenia, zapalenia stawów). A jeśli dodamy do tego osłabienie układu odpornościowego wcześniej już wymienionymi substancjami chemicznymi i/lub metalami oraz niską temperaturę ciała z powodu np. niedoczynności tarczycy, mamy wyjaśnienie nawracających infekcji (stawy., uszy, zatoki…). Tymczasem rozgrzewanie ciała jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu.

5. Eliminacja promieniowania X oraz skutków jego działania. Radioaktywność jest przechowywana w cząsteczkach mineralnych, mieszczących się w komórkach, co zaburza syntezę DNA z wszystkimi tego konsekwencjami. Podczerwień pozwala szybciej usuwać uszkodzone komórki, które są zresztą bardziej wrażliwe na podwyższoną temperaturę niż zdrowe komórki. Poza tym za pomocą podczerwieni można zredukować ilość zmutowanego DNA oraz radioaktywnych minerałów w ciele.

6. Doskonała terapia przeciwstarzeniowa – wraz z wiekiem zwalnia metabolizm, mniej się pocimy, wolniej powracamy do zdrowia w przypadku choroby, spada zdolność do eliminowania substancji toksycznych i wszelkiego rodzaju infekcji. Ten niekorzystny proces może być odwrócony dzięki regularnym pobytom w saunie. O działaniu przeciwdepresyjnym powiemy sobie już może nieco później…

Komentarze
  • sauna

    Co sauna z organizmem czyni cz. 1

    Czyli o niezwykłych korzyściach fizjologicznych saunowania To był świetny pomysł, aby tę k…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przewodnik po nowych technologiach w wypożyczanym sprzęcie budowlanym: Jak nowinki techniczne wpływają na efektywność pracy

Postęp technologiczny nieustannie zmienia oblicze branży budowlanej, wprowadzając innowacj…