Szczury i inne gryzonie, są sprawcami przegryzionych przewodów elektrycznych, zniszczonych mebli, elementów konstrukcji budynku, sprzętu. Poza tym przenoszą mniej lub bardziej niebezpieczne choroby. Nic więc dziwnego, że ludzie chcą je jak najszybciej wytępić.

Deratyzacja jest sposobem na pozbycie się głównie szczurów za pomocą metod chemicznych lub fizycznych. Ma na celu całkowite zwalczenie ich, lub skuteczne odstraszenie. Zabieg ten dotyczy głównie szczurów, jednak wszystkie tępione gryzonie poddawane są deratyzacji.

Metoda fizyczna w walce ze szczurami jest procesem wieloetapowym. Pierwszym krokiem powinna być ocena wielkości populacji, znajdującej się na obszarze, objętym deratyzacją. Należy również zlokalizować miejsca najczęstszego przebywania gryzoni, oraz miejsca nachodzenia szczurów. Kiedy już wiadomo skąd wzięły się w danym miejscu, trzeba przejść do uszczelniania tych miejsc. Chodzi o uszczelnienie przestrzeni dookoła rur, czy różnorakich dziur, szpar, którymi  mogą przecisnąć się szczury. Następnie trzeba rozłożyć pułapki mechaniczne. A mogą to być: pułapki sprężynowe, chwytacze klejowe czy chwytacze żywołowne. Na koniec trzeba zwabić szczury w pułapki za pomocą tak zwanych atraktantów.

Metoda chemiczna realizowana jest za pomocą substancji biobójczych. Ze względu na bezpieczeństwo osób i zwierząt nieobjętych deratyzacją, w tym rodzaju tępienia szczurów, trzeba posłużyć się karmnikiem deratyzacyjnym. Jest to urządzenie, wykonane z tworzywa sztucznego, imitujące jakiś element pasujący do otoczenia (kamień, skrzynkę elektryczną, starą oponę itd. posiada jedną dziurę, przez którą wchodzą gryzonie. W środku znajduje się rodentycyd, czyli zatruta przynęta pokarmowa.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute dla aktywnych: Gdzie znaleźć oferty na spontaniczne wakacje aktywne, takie jak wspinaczka górska czy nurkowanie

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, poszukiwanie spontanicznych ofert last minute na waka…