W przemyśle budowlanym stosowane są różne rodzaje rusztowań. To, które rusztowanie zostanie uznane za najbardziej odpowiednie do określonego celu, zależy od miejsca pracy i metod budowlanych. Przyjrzyjmy się głównym typom rusztowań i do jakich prac są one wykorzystywane.

Czym jest rusztowanie?

Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja, która jest używana na placach budowy w celu zapewnienia wsparcia dla podstawowej konstrukcji. Stanowi również wsparcie dla pracowników na placu budowy, aby mogli sprawnie i bezpiecznie wykonywać prace na wysokości. Dlatego ważne jest, aby zamawiać rusztowania od firmy, która gwarantuje ich wytrzymałość i trwałość.

Rodzaje rusztowań

Rodzaje rusztowań różnią się w zależności od rodzaju wykonywanych prac budowlanych.

Podwyższone rusztowanie

Służy głównie do prac wewnętrznych, takich jak czyszczenie, naprawy itp. Rusztowania tego typu wykonane są w taki sposób, że opierają się na ruchomych trójnogach lub drabinach i mogą być stosowane do wysokości 5 metrów.

Rusztowanie klinowe

Rusztowania tego typu są zazwyczaj wykonane ze stali. Wyposażone są w specjalne złącza, które mocno trzymają rusztowanie w miejscu. Pomost roboczy rusztowania klinowego montowany jest na wspornikach, dzięki czemu można go regulować w zakresie wymaganym przez budowlańców.

Rusztowanie podwójne

Rusztowanie podwójne, powszechnie stosowane przy pracach murarskich, nazywane jest również „rusztowaniem murarskim”. Rusztowania te wykonywane są w dwóch rzędach, aby ułatwić kopanie otworów w ścianach murowanych. Pierwszy rząd jest oddalony od ściany o 20-30 cm, a drugi o prawie 1 m, tak aby mogły one stanowić sztywną podporę dla prac budowlanych.

Rusztowanie pojedyncze

W odróżnieniu od rusztowań podwójnych stosowanych do budowy murów kamiennych ta konstrukcja składa się z jednego rzędu i służy do budowy murów ceglanych w odległości 1,2 m.

Rusztowanie stalowe

Jak sama nazwa wskazuje, rusztowanie stalowe wykonane jest z rur stalowych i połączone za pomocą cięgien lub łączników, które również wykonane są z materiałów stalowych. Praca z tego typu rusztowaniami jest bardzo łatwa, ponieważ są one mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Ponadto ten typ rusztowania jest łatwy w demontażu i montażu. Jest ono jednak nieco droższe w porównaniu z innymi rodzajami rusztowań. Jest to dobry wybór dla tych, którzy dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników i nie skąpią na bezpieczeństwie.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gumki do włosów – ozdoby do włosów

Ozdoby do włosów to nieodzowny element, każdej dziewczynki. Piękne, barwne, a czasem i baj…