W przemyśle budowlanym stosowane są różne rodzaje rusztowań. To, które rusztowanie zostanie uznane za najbardziej odpowiednie do określonego celu, zależy od miejsca pracy i metod budowlanych. Przyjrzyjmy się głównym typom rusztowań i do jakich prac są one wykorzystywane.

Czym jest rusztowanie?

Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja, która jest używana na placach budowy w celu zapewnienia wsparcia dla podstawowej konstrukcji. Stanowi również wsparcie dla pracowników na placu budowy, aby mogli sprawnie i bezpiecznie wykonywać prace na wysokości. Dlatego ważne jest, aby zamawiać rusztowania od firmy, która gwarantuje ich wytrzymałość i trwałość.

Rodzaje rusztowań

Rodzaje rusztowań różnią się w zależności od rodzaju wykonywanych prac budowlanych.

Podwyższone rusztowanie

Służy głównie do prac wewnętrznych, takich jak czyszczenie, naprawy itp. Rusztowania tego typu wykonane są w taki sposób, że opierają się na ruchomych trójnogach lub drabinach i mogą być stosowane do wysokości 5 metrów.

Rusztowanie klinowe

Rusztowania tego typu są zazwyczaj wykonane ze stali. Wyposażone są w specjalne złącza, które mocno trzymają rusztowanie w miejscu. Pomost roboczy rusztowania klinowego montowany jest na wspornikach, dzięki czemu można go regulować w zakresie wymaganym przez budowlańców.

Rusztowanie podwójne

Rusztowanie podwójne, powszechnie stosowane przy pracach murarskich, nazywane jest również „rusztowaniem murarskim”. Rusztowania te wykonywane są w dwóch rzędach, aby ułatwić kopanie otworów w ścianach murowanych. Pierwszy rząd jest oddalony od ściany o 20-30 cm, a drugi o prawie 1 m, tak aby mogły one stanowić sztywną podporę dla prac budowlanych.

Rusztowanie pojedyncze

W odróżnieniu od rusztowań podwójnych stosowanych do budowy murów kamiennych ta konstrukcja składa się z jednego rzędu i służy do budowy murów ceglanych w odległości 1,2 m.

Rusztowanie stalowe

Jak sama nazwa wskazuje, rusztowanie stalowe wykonane jest z rur stalowych i połączone za pomocą cięgien lub łączników, które również wykonane są z materiałów stalowych. Praca z tego typu rusztowaniami jest bardzo łatwa, ponieważ są one mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Ponadto ten typ rusztowania jest łatwy w demontażu i montażu. Jest ono jednak nieco droższe w porównaniu z innymi rodzajami rusztowań. Jest to dobry wybór dla tych, którzy dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników i nie skąpią na bezpieczeństwie.

http://rusztowanie.pro/

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wybrać odpowiedni zestaw do naprawy szyb samochodowych

Wybór odpowiedniego zestawu naprawczego do przedniej szyby nie jest tak prosty, jak się wy…