Grzbiet składa się z 3 części (górnej, środkowej oraz dolnej) i wszystkie należy poddawać intensywnym treningom. Są jednak osoby, które koncentrują się tylko na rozwoju mięśni najszerszych grzbietu i czworobocznych, a rozwojem mięśni dolnego grzbietu nie są zainteresowane. Czy to oznacza, że ćwiczeń na te mięśnie można nie robić?

Mięśnie pleców
Mięśnie pleców

Bardzo trudno jest mocno rozwinąć mięśnie najszersze grzbietu i czworoboczne grzbietu bez silnych mięśni dolnego grzbietu. To nie jest tak, ze jeżeli robimy jakieś ćwiczenie na mięśnie najszersze grzbietu lub czworoboczne grzbietu, to tylko te mięśnie pracują. Pracują także inne mięśnie, m.in. mięśnie dolnego grzbietu, a odbywa się to na zasadzie współpracy między mięśniami.

NAWET NAJPROSTSZA CZYNNOŚĆ, JAKĄ JEST UNIESIENIE RĘKI, NIE WYNIKA Z PRACY TYLKO JEDNEGO MIĘŚNIA, TYLKO CAŁEJ GRUPY MIĘŚNI.

MIĘŚNIOWE WSPÓŁDZIAŁANIE

W każdym ćwiczeniu pracują mięśnie główne (docelowe) i mięśnie z nimi współdziałające. Mięśnie główne (docelowe) to te, na rozwój których dane ćwiczenie jest robione, natomiast mięśnie współdziałające to te, które pomagają im w unoszeniu i opuszczaniu ciężaru. Ostateczny efekt ćwiczenia zależy od dyspozycji jednych i drugich.

Łatwo to zauważyć na przykładzie wyciskania sztangi na ławce poziomej (ćwiczenie na mięśnie klatki piersiowej). Wystarczy przed tym ćwiczeniem zrobić solidny trening tricepsów, aby się przekonać, jak słabsza dyspozycja mięśni współdziałających (tricepsów) wpływa na pracę mięśni głównych (mięśni piersiowych).

W tym wypadku słabsza dyspozycja tricepsów oznacza konieczność dużej redukcji ciężaru sztangi, w następstwie czego redukcji ulega także siła bodźców docierających do mięśni piersiowych.

OBOWIĄZKOWY TRENING CAŁOŚCIOWY

Podobna sytuacja ma miejsce w wypadku mięśni grzbietu, gdzie zaniedbanie rozwoju jednych mięśni uniemożliwia rozwój drugich. A zatem chcąc rozwinąć mięśnie najszersze grzbietu czy też czworoboczne grzbietu, należy zadbać także o rozwój mięśni dolnego grzbietu.

GRZBIET MUSI PRACOWAĆ JAKO CAŁOŚĆ cz.1

https://palacwielkawies.pl/grzbiet-musi-pracowac-jako-calosc-cz-2/

https://palacwielkawies.pl/grzbiet-musi-pracowac-jako-calosc-cz-3/

https://palacwielkawies.pl/grzbiet-musi-pracowac-jako-calosc-cz-4/

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport i Turystyka

2 komentarze

  1. […] 5 minut temu GRZBIET MUSI PRACOWAĆ JAKO CAŁOŚĆ cz.1 […]

  2. […] GRZBIET MUSI PRACOWAĆ JAKO CAŁOŚĆ cz.1 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przewodnik po nowych technologiach w wypożyczanym sprzęcie budowlanym: Jak nowinki techniczne wpływają na efektywność pracy

Postęp technologiczny nieustannie zmienia oblicze branży budowlanej, wprowadzając innowacj…