Trudne ćwiczenia techniczne

Doskonałym ćwiczeniem na mięśnie dolnego grzbietu jest zarzut sztangi na klatkę piersiową i rwanie sztangi. Problem w tym, że są to ćwiczenia skomplikowane i nauka prawidłowej techniki ich wykonywania zajmuje kilka miesięcy. W takiej sytuacji warto te dwa ćwiczenia zastąpić innymi, nieco łatwiejszymi, ale też dającymi dobre rezultaty.

Mięśnie pleców
Mięśnie pleców

Proponuję, zamiast zarzutu sztangi na klatkę piersiową, robić podciąganie sztangi wzdłuż tułowia na wzór zarzutu sztangi, a zamiast rwania sztangi robić podciąganie sztangi wzdłuż tułowia na wzór rwania sztangi.

Szybki ruch w górę

Oba proponowane przeze mnie ćwiczenia mają dużo wspólnego z rwaniem i podrzutem sztangi, gdyż tak jak one polegają na bardzo dynamicznym ruchu podciągania sztangi. Dadzą one efekt tylko wtedy, gdy będziemy do nich używać odpowiednio dużych ciężarów, a serie kończyć będziemy dopiero wtedy, gdy nasze mięśnie będą mocno zmęczone.

JEŻELI NA DRUGI DZIEŃ PO TRENINGU NIE BĘDZIEMY CZUĆ W MIĘŚNIACH ZAKWASÓW, TO ZNACZY, ŻE ALBO CIĘŻARY BYŁY ZA MAŁE, ALBO ZA MAŁY BYŁ WYSIŁEK Z NASZEJ STRONY.

Wszechstronne oddziaływanie

Dużą zaletą proponowanych ćwiczeń jest to, że zmuszają one do ciężkiej pracy wszystkie mięśnie grzbietu.

W ćwiczeniach tych, ze względu na dużą dynamikę powtórzeń, inny jest rodzaj pracy niż w typowych ćwiczeniach kulturystycznych, w których ruch ciężaru w dół jest spowolniony, w górę zaś znacznie szybszy, ale nie dynamiczny.

Nowy rodzaj pracy mięśniowej

Powtórzenia wykonywane w sposób dynamiczny, powodują, że mięśnie zupełnie inaczej pracują, co się przekłada na inny rodzaj ich stymulacji. Tego nowego rodzaju pracy (dotyczy głównie techniki wykonywania ćwiczeń) należy dobrze się nauczyć zanim zacznie się stosować duże ciężary.

W przypadku podciągania sztangi wzdłuż tułowia na wzór zarzutu oraz podciągania sztangi wzdłuż tułowia na wzór rwania

Nauka nie powinna być trudna, gdyż elementy składające się na ten nowy rodzaj pracy zna każdy stały bywalec siłowni, wystarczy tylko odpowiednio złożyć je w całość. Warto zacząć od małego ciężaru sztangi, np.40 kg.

IM LEPSZA TECHNIKA PODCIĄGANIA SZTANGI NA WZÓR RWANIA SZTANGI I PODRZUTU SZTANGI, TYM MOCNIEJSZA STYMULACJA MIĘŚNI.

Istotny tor ruchu

Najważniejsza rzecz to nie wyginać kręgosłupa, a dłonie wraz z przedramionami traktować jak haki, które tylko trzymają gryf sztangi. Kluczem do uzyskania optymalnych efektów jest mocna koncentracja na łokciach, które mają się poruszać po właściwym dla danego ćwiczenia torze ruchu

NIE ZALECA SIĘ ROBIĆ PROPONOWANYCH ĆWICZEŃ NA JEDNYM TRENINGU. NALEŻY JE ROBIĆ NA OSOBNYCH TRENINGACH. KAŻDE INNEGO DNIA.

GRZBIET MUSI PRACOWAĆ JAKO CAŁOŚĆ cz.1

GRZBIET MUSI PRACOWAĆ JAKO CAŁOŚĆ cz.2

https://palacwielkawies.pl/grzbiet-musi-pracowac-jako-calosc-cz-3/

https://palacwielkawies.pl/grzbiet-musi-pracowac-jako-calosc-cz-4/

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport i Turystyka

Jeden komentarz

  1. […] 2 minuty temu GRZBIET MUSI PRACOWAĆ JAKO CAŁOŚĆ cz.2 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gumki do włosów – ozdoby do włosów

Ozdoby do włosów to nieodzowny element, każdej dziewczynki. Piękne, barwne, a czasem i baj…