Nie sposób jest wymienić wszystkich symboli i motywów przewodnich współczesnej odzieży patriotycznej. Jak wiadomo, odzież patriotyczna nawiązuje bezpośrednio do wydarzeń, osób, miejsc związanych z Polską. Noszenie tego typu ubrań to coś więcej, aniżeli moda. Decydując się na odzież patriotyczną stajemy się reprezentantami pewnej grupy osób, silnie związanych ze swoją Ojczyzną. Dumne prezentowanie pewnej symboliki świadczy o tym, że wyznajemy określone wartości i kierujemy się w życiu żelaznymi zasadami. Noszenie odzieży z symboliką patriotyczną winno iść w parze z wiedzą historyczną na temat naszego kraju. Większość widniejących na ubraniach znaków odnosi się bowiem do kluczowych dla naszego kraju i narodu wydarzeń – I i II wojny światowej, powstań, walki o niepodległość, obalenia komunizmu, a także czasów monarchii.

Odzież patriotyczna
Odzież patriotyczna

Wśród patriotów panuje błędne przekonanie na temat symbolu swastyki. Swastyka, a więc równoboczny krzyż z charakterystycznie zgiętymi ramionami kojarzy nam się przede wszystkim z szeroko pojętym nazizmem i postacią Adolfa Hitlera. Niewiele osób wie, iż symbol ten pochodzi ze starożytnych Indii. W zamierzchłych czasach – w szczególności w hinduizmie i buddyzmie – uznawany był za symbol pomyślności. Swastyka była znana co najmniej 5000 lat wcześniej, zanim wódz III Rzeszy zaprojektował flagę nazistowską. Samo słowo swastika oznacza „szczęście”, „dobre samopoczucie”. Do dziś symbol ten uznawany jest za święty w wyszczególnionych wyżej religiach, a także w dżinizmie. Co ciekawe, istnieje kilka jak nie kilkanaście odmian swastyki – w zależności od krajów i kultur, w jakich symbol ten był używany. Najpopularniejsza jest oczywiście Swastyka „Hitlerowska”, a więc ta używana w III Rzeszy. Warto wspomnieć także o swastyce wykorzystywanej przez dawnych Słowian tzn. Swarzycy bądź Kołowrocie, Swastyki szerzej znanej jako Ręce Boga, indyjskiej swastyce oraz o Krzyżu Solarnym.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przewodnik po nowych technologiach w wypożyczanym sprzęcie budowlanym: Jak nowinki techniczne wpływają na efektywność pracy

Postęp technologiczny nieustannie zmienia oblicze branży budowlanej, wprowadzając innowacj…