Kompresor jest urządzeniem, które zadaniem jest sprężanie powietrza, ale również i innych gazów. Na rynku dostępne są różne rodzaje kompresorów. Jednym z popularniejszych jest model tłokowy. Także jeśli chodzi o modele tłokowe na rynku dostępne są urządzenia o różnych parametrach. Ważne jest zatem, aby przed zakupem zapoznać się z kilkoma czynnikami, które brać powinno się pod uwagę.

Zasada działania kompresora tłokowego

Standardowe urządzenie jakim jest kompresor tłokowy składa się z kilku podstawowych elementów. Mowa tu o korpusie cylindra, głowicy, układzie korbowym oraz tłoku. Podczas pracy urządzenia tłok porusza się w górę i w dół. W ten sposób wewnątrz cylindra tworzy się podciśnienie, które otwiera zawór ssący. W ten sposób powietrze z zewnątrz dostaje się do środka urządzenia. Powietrze nie mogąc się wydostać ulega sprężeniu. Wzrasta w ten sposób również ciśnienie. Kiedy ciśnienie osiągnie określony poziom otwiera się zawór tłoczny, który umożliwia przedostanie się sprężonego powietrza poza cylinder.

Zalety i wady kompresora tłokowego

Największą zaletą kompresora tłokowego jest możliwość wytworzenie bardzo wysokiego ciśnienia. Dlatego też tak często kompresory tłokowe stosowane są w zakładach przemysłowych. Warto także podkreślić, iż jest to urządzenie uniwersalne. Kompresor tłokowy może być wykorzystywany do wielu czynności. Trzeba jednak również zwrócić uwagę na pewne wady tego urządzenia. Mowa tu przede wszystkim o dość dużych gabarytach kompresorów tłokowych. Są one dość trudne w przenoszeniu. Nie jest to jednak żaden problem jeśli nie ma potrzeby, aby kompresor zmieniał swoje położenie.

Rodzaje kompresorów tłokowych

Na rynku dostępne są różne modele kompresorów tłokowych. Wyróżnić można tu przede wszystkim sprężarki jednostopniowe oraz sprężarki wielostopniowe. Te pierwsze działają podobnie jak pompy tłokowe. W wyniku przesuwania się tłoku w cylindrze następuje wzrost ciśnienia. Natomiast sprężarki wielostopniowe posiadają dwa rodzaje cylindra. Jest to cylinder pionowy cylinder niskiego ciśnienia oraz poziomy cylinder wysokiego ciśnienia.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Moto Fakty

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gumki do włosów – ozdoby do włosów

Ozdoby do włosów to nieodzowny element, każdej dziewczynki. Piękne, barwne, a czasem i baj…