Mieszkańcy bloków doskonale wiedzą, że awaria pralki u sąsiada mieszkającego piętro wyżej, to poważny problem. Zalane mieszkanie to oszczędny opis ogromu, nierzadko bardzo kosztownych, zniszczeń jakie mogą nas spotkać. Jest jednak coś o wiele gorszego niż zalanie dużą ilością wody, czyli drobny przeciek. Dlaczego?

Tempo zalewania, a skala zniszczeń

Kiedy sufit czy ściany nagle zalewa duża ilość wody tworzy się wielka plama. Nie ma miejsca na wątpliwości, trzeba znaleźć coś do zbierania wody i lecieć do sąsiada by poinformować go o awarii. Kiedy dochodzi do drobnego przecieku nawet przed kila tygodni możesz nie zorientować się, że coś złego dzieje się ze ścianami w Twoim mieszkaniu! Jeśli woda kapie do ściany zasłoniętej przez np. szafę lub też przeciek niewielkiej ilości wody zdarza się wyłącznie podczas silnej ulewy, możesz żyć w nieświadomości przez wiele lat.

Paradoksalnie to właśnie takie, pozornie błahe usterki sprawiają, że jeśli chodzi o prace takie jak osuszanie mieszkań Kraków należy do miast w których nie brakuje chętnych na tego typu usługi. I wbrew temu co mogłoby się wydawać, zdarzają się nie tylko w starych budynkach.

Jak naprawić szkody po zalaniu?

Zaznaczmy na wstępie, że każda czynność naprawcza podjęta bez zreperowania przyczyny czyli uszczelnienia lub wymiany rury, będzie miała charakter czasowy. Poziom zawilgocenia ściany powinien ocenić specjalista, szczególnie kiedy nie mamy wpływu na czas w jakim zlikwidowana zostanie usterka. Takie sytuacje mają miejsce bardzo często, zarówno w lokalach użytkowych jak mieszkaniach prywatnych.

Dobry plan naprawczy powinien uwzględniać między innymi rodzaj ściany, ale również powinien zawierać ocenę ryzyka ponownego zalania. Czasem nie wystarczy jedynie odmalować powierzchni, a konieczne jest dodatkowe wzmocnienie jej za pomocą np. siatki. W innych przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalistycznych preparatów zapobiegających rozwojowi czy namnażaniu pleśni! Zalana czy niedosuszona ściana to dla idealne środowisko do życia m.in. grzybów. Chociażby z tego powodu dobrze jest omówić ewentualny remont z profesjonalistą.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute dla aktywnych: Gdzie znaleźć oferty na spontaniczne wakacje aktywne, takie jak wspinaczka górska czy nurkowanie

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, poszukiwanie spontanicznych ofert last minute na waka…