Dopiero po zdaniu egzaminu z teorii kandydat na kierowcę może przystąpić do egzaminu praktycznego – z jazdy na placu manewrowym i w ruchu miejskim. Musi na nim wykazać, że jest właściwie przygotowany do samodzielnego poruszania się po drodze i że opanował technikę jazdy.

Część praktyczna trwa zwykle około godziny. Rozpoczyna się na placu manewrowym, gdzie kandydat ubiegający się o prawo jazdy na samochód musi udowodnić, że potrafi sobie poradzić z przygotowaniem auta do jazdy, sprawdzeniem stanu głównych elementów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy. Kandydat rr.usi umieć sprawdzić:

a. poziom oleju w silniku,

b. poziom płynu chłodzącego,

c. poziom płynu hamulcowego,

d. poziom płynu spryskiwacza,

e. działanie sygnału dźwiękowego,

f. działanie świateł pozycyjnych (postojowych),

g. działanie świateł mijania,

h. działanie świateł drogowych,

i. działanie świateł „STOP”,

j. działanie świateł cofania,

k. działanie kierunkowskazów,

l. działanie świateł awaryjnych,

m. działanie tylnych świateł przeciwmgłowych.

Zdający losuje z tej dziedziny dwa pytania – jedno z części a-e, drugie z części f-m tej listy. Na odpowiedź ma maksimum 5 minut.

Jedziemy motocyklem

Egzamin praktyczny zależy od kategorii prawa jazdy, jaką chcemy uzyskać, oczywiste więc jest, że czego innego wymaga się od kandydata na kierowcę motocykla, a co innego musi umieć przyszły kierowca samochodu

Reklama:

Ośrodek Szkolenia Kierowców MACH  – Nauka jazdy Warszawa Odlewnicza

Jeśli chodzi o motocykl, zdający musi zacząć od przygotowania maszyny do jazdy. Musi więc ustawić lusterka, sprawdzić stan łańcucha (jeśli motocykl ma łańcuch), zdjąć pojazd z podnóżka i poprowadzić go kawałek, po czym ponownie oprzeć na podnóżku Następnie przystępuje do jazdy na placu manewrowym, gdzie musi wykonać następujące ewolucje:

• ruszanie z miejsca na wzniesieniu,

• wolny slalom (jazda po łuku w kształcie ósemki i pomiędzy pięcioma pachołkami),

• szybki slalom pomiędzy pachołkami,

• ominięcie przeszkody,

• awaryjne hamowanie.

nauka jazdy
nauka jazdy

Po zaliczeniu placu manewrowego kandydat na kierowcę wyrusza na miasto. Egzaminator zwykle jedzie w innym pojeździe za zdającym i drogą radiową przekazuje mu kolejne zadania, a także informuje o zmianie kierunku jazdy. Egzamin w ruchu miejskim nie może trwać krócej niż 25 minut.

Jedziemy samochodem

Do egzaminu praktycznego z jazdy samochodem zdający przystępuje po zaliczeniu odpowiedzi na dwa pytania dotyczące przygotowania pojazdu do jazdy. Następnie sam, już praktycznie, musi przygotować samochód egzaminacyjny do jazdy. Musi więc najpierw ustawić fotel i lusterka, podnieść zagłówek na odpowiednią wysokość, zapiąć pasy, upewnić się, czy drzwi są zamknięte, i włączyć światła (o ile nie włączają się automatycznie po uruchomieniu silnika). Następnie wykonuje zadania na placu manewrowym:

• ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu,

• ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.

Po zaliczeniu tych zadań kandydat rozpoczyna jazdę w ruchu miejskim Egzaminator siedzi obok niego, ma do dyspozycji dodatkowy pedał hamulca. Wewnątrz pojazdu zamontowana jest kamera monitoringu

Egzamin w ruchu miejskim dla kategorii B trwa minimum 25 minut. Egzaminator może zakończyć egzamin po upływie 25 minut, jeżeli zostały wykonane wszystkie wymagane zadania egzaminacyjne, a wynik egzaminu jest pozytywny.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Moto Fakty

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przewodnik po nowych technologiach w wypożyczanym sprzęcie budowlanym: Jak nowinki techniczne wpływają na efektywność pracy

Postęp technologiczny nieustannie zmienia oblicze branży budowlanej, wprowadzając innowacj…