Dom Po godzinach Podpowiedzi dla fotografa – zdjęcia uliczne

Podpowiedzi dla fotografa – zdjęcia uliczne

7 min odczyt
0
1
1,791

Przygotuj się i rób zdjęcia

To, jak fotografujesz, zależy tylko od Ciebie, ale na początek mamy dla Ciebie kilka uwag

1 Czułość ISO Lepszy nieco zaszumiony obrazu, niż poruszone zdjęcie lub nieostry temat, więc bądź gotowy korzystać z wyższych czułości matrycy, niż maksymalne wartości ISO zalecane dla Twojego aparatu.

2 Bezpieczne czasy otwarcia migawki Jeśli nie chcesz ukazać ruchu obiektu, ustaw czas otwarcia migawki na możliwie najkrótszy, żeby zamrozić akcję.

3 Głębia ostrości Zdecyduj, czy chcesz skorzystać z dużego otworu przysłony, aby wyodrębnić temat z tła, czy z małego, żeby wszystko było ostre. W słabym świetle możesz nie mieć wyboru.

4 Format RAW Jak w każdym gatunku fotografii, zdjęcie zapisane w formacie RAW daje więcej możliwości korekty koloru i zmiany kontrastu na etapie postprodukcji

Musi wyglądać prawdziwie

Czy należy edytować swoje zdjęcia uliczne?

Fotoreporterzy nie powinni poprawiać swoich zdjęć, by przedstawiały one sytuację dokładnie tak, jak ona wyglądała. Natomiast fotografowie uliczni mogą wzmocnić przekaz, prezentując swój stosunek do tego, co się działo, oddając wrażenie i wyjaśniając okoliczności. Nie można kłamać, ale dopuszczalne jest podkreślenie tych elementów, które chcesz ukazać i stonowanie tych, które przeszkadzają w odbiorze – na przykład kolorów. Najlepiej jest zrobić to od razu podczas wykonywania ujęcia, ale nie zaszkodzi odrobina edycji, w postaci obniżenia kontrastu i delikatnego skadrowania obrazu.

Najważniejsze zagadnienia w fotografii ulicznej

Przemyśl kompozycję i oświetlenie, a zdjęcie będzie miało dużą siłę wyrazu

Udana kompozycja zdjęcia ulicznego

Największe znacznie ma właściwe umiejscowienie fotografowanego tematu. Czasami niezbędne jest pokazanie otoczenia tematu, więc pozostaw wokół niego przestrzeń

Zdecyduj, gdzie umieścić temat

W tym przypadku, w tej samej lokalizacji, osoby nie znajdują się we właściwym miejscu kadru. Są schowane w cieniu, więc ich kontury nie są dobrze widoczne

Mocne oświetlenie

Zanim naciśniesz spust migawki, poczekaj na dobre światło. Dobrze to widać w przypadku tego zdjęcia. Światło utworzyło silne cienie i zarys sylwetki na tle jasnej ściany

Płaskie oświetlenie

Zdjęcie wykonane w tym samym miejscu, ale innego dnia. Zachmurzone niebo i miękkie światło ani nie podkreśliło faktury sceny, ani nie wywołało godnego uwagi efektu

Fotografia uliczna
Fotografia uliczna

 

 

Proponujemy aparaty do fotografii ulicznej

Dyskretne aparaty Mały, nierzucający się w oczy sprzęt jest idealny do tego, by wtopić się w tłum

Panasonic Lumix DMC-GH4 Cena: 6000 zł

Seria korpusów systemu Micro Cztery Trzecie Panasonika oferuje dobry autofokus, możliwość wygodnego ostrzenie za pomocą dotykowego ekranu, cicho pracującą migawkę i duży wybór obiektywów. Warto przyjrzeć się także mniejszemu modelowi GX7 i malutkiemu GM1.

Olympus OM-DE-M5 Cena: 3500 zł

Podobnie jak korpusy Lumiksa, aparaty OM-D i Pen to małe, poręczne i bogate w funkcje urządzenia. Korpusy Pen E-P5 i E-PL7 są mniejsze od OM-D, ale tak samo dobre, choć to model OM-D jest uznawany za sprzęt najwyższej klasy.

Fujifilm X-T1 Cena: 4700 zł

Seria X Fujifilm to gama aparatów bezlusterkowych o małych wymiarach, dzięki czemu są bardziej poręczne od większości lustrzanek. Dostępnych jest wiele przeznaczonych dla nich dobrych obiektywów, a unikatowa matryca Fujifilm pozwala rejestrować obraz bardzo dobrej jakości.

Leica M Cena: 26 500 zł

Leica jest uznawana za markę specjalizującą się w tworzeniu aparatów do fotografii ulicznej, za sprawą swoich małych, cichymi i dyskretnych korpusów dalmierzowych. Obecna „emka” to doskonały i niezwykle nowoczesny aparat, a przeznaczone dla niej obiektywy są wyjątkowo dobrymi konstrukcjami optycznymi.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gumki do włosów – ozdoby do włosów

Ozdoby do włosów to nieodzowny element, każdej dziewczynki. Piękne, barwne, a czasem i baj…