Magazyn pod kontrolą

Ewa Perlińska – kierownik ds. programu franczyzowego sieci aptek Mediq Apteka

Płynność finansowa aptek jest zależna od wielu czynników zewnętrznych – nie tylko od zwrotów refundacji z NFZ, ale również od wysokości zapasów w aptece. Dlatego jako franczyzodawca zwracamy szczególną uwagę na sytuację finansową naszych partnerów. Zarówno przed podpisaniem umowy franczyzowej, jak i w trakcie jej trwania weryfikujemy ich kondycję płatniczą. Zapewniamy franczyzobiorcom dostęp do szerokiej oferty produktowej leków nierefundowanych, które mogą zamawiać w korzystnych cenach, nawet kupując pojedyncze sztuki, więc nie muszą zamrażać dużych środków finansowych. Dodatkowo nasi eksperci doradzają, w jaki sposób ustalać optymalne stany magazynowe w aptece. Mamy też jasno określoną i dość restrykcyjną politykę kredytową, która pomaga nam i naszym partnerom uniknąć sytuacji kryzysowych.

Koniec recesji? Tak!

Kamil Kita – prezes zarządu agencji reklamowej Your Image

Zatory płatnicze to problem całego rynku. Nas również on nie omija. Nie pozostawiamy jednak naszych franczyzobiorców samych. To my, jako centrala, bierzemy na siebie odpowiedzialność ściągnięcia płatności od klientów. Istnieją przecież różne metody radzenia sobie z płynnością finansową firmy. W Your Image posiłkujemy się faktoringiem, który daje naszym klientom przedłużony czas płatności. Dodatkowo, oferujemy klientom system obsługi pakietowej, który pozwala przekształcić płatność za kompleksowy zestaw usług promocyjnych w formę korzystnych rat.

Finanse
Finanse

Na szczęście, na rynku pojawiły się pierwsze sygnały końca recesji. Zaczynamy podpisywać długoterminowe zamówienia. To oznacza, że polskie firmy uruchamiają budżety przeznaczone na promocję, które do niedawna z powodu trudnej sytuacji na rynku były uśpione. Prawdą jest również, że klienci po ciężkim okresie kryzysu ostrożniej podchodzą do ofert i zdecydowanie bardziej uważnie wydają pieniądze. To jednak dobry znak dla przyszłej kondycji naszej gospodarki.

Sprzedaż nabiera tempa

Adrian Tabor – wiceprezes zarządu firmy szkoleniowej lauren peso Polska

Problem zatorów płatniczych byt ostatnio znacznie bardziej uciążliwy niż w latach poprzednich. Ma on znaczny wpływ na prowadzenie działalności. My jednak staramy sobie z nimi radzić, tworząc rezerwy, korzystając z faktoringu, przegrupowując wydatki na inwestycje oraz, co najważniejsze, zwiększając wydajność pracy, aby przychody firmy były stale na odpowiednim poziomie. Jeśli chodzi o franczyzobiorców, nasz system od początku zakładał, że to centrala bierze na siebie cały ciężar kosztów, aby jednostki franczyzowe mogły swobodnie funkcjonować, otrzymując swoją część zysków na czas.

Branża szkoleniowa ma także to do siebie, że dziś wciąż uruchomionych jest wiele środków unijnych, co pozwala na dywersyfikację ryzyka. Myślę także, że firmy naszego pokroju robiące projekty zarówno komercyjne, jak i unijne, starające się być blisko swoich klientów nieznacznie odczuły skutki kryzysu.

Z dotacją bezpieczniej

Dawid Wojtarowicz – menedżer sprzedaży franczyzy mbe

W Polsce cały czas wzrasta zainteresowanie usługami outsourcingowymi dużych korporacji, które coraz częściej korzystają z Mail Boxes Etc. Nasza specyfika usług pozwala nam również na pobieranie od klienta kaucji zwrotnej lub przedpłaty, co ogranicza ryzyko strat finansowych. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wystawianie faktury przelewowej klientom, którzy podpisali z nami list intencyjny o współpracy lub umowę. Sporadycznie zdarzają się kilkudniowe opóźnienia w płatności faktur, natomiast nie rzutuje to na obraz całości.

Jesteśmy do pewnego stopnia elastyczni w stosunku do płatności naszych franczyzobiorców. Rozumiemy, że ich wypłacalność jest podyktowana terminami płatności faktur wystawionym kluczowym klientom. Aby wspierać sieć, staramy się wymieniać wszelkimi sposobami radzenia sobie z nierzetelnymi klientami oraz sposobami na zabezpieczenie.

Silnym zastrzykiem dla gospodarki były dotacje unijne, będziemy zachęcać franczyzobiorców do skorzystania z takiej formy dofinansowania.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gumki do włosów – ozdoby do włosów

Ozdoby do włosów to nieodzowny element, każdej dziewczynki. Piękne, barwne, a czasem i baj…