Dom Po godzinach Przestrzegam zasad pielęgnacji

Przestrzegam zasad pielęgnacji

5 min odczyt
0
0
1,019

Dla roślin ważne jest nie tylko odpowiednie stanowisko. Przekonałam się, że wszystkie zabiegi, których potrzebują muszą być regularne i dokładne. To gwarantuje ich niezakłócony rozwój.

Kilka zniszczonych całkowicie roślin zmobilizowało mnie do absolutnej perfekcji w dbałości o pozostałe gatunki na parapecie. Z przyjemnością podzielę się moimi zasadami z czytelnikami.

Fiołki
Fiołki

1 Raz w tygodniu rezerwuję sobie czas dla wszystkich roślin nie tylko po to, aby je podlać i oczyścić, ale też, żeby je obejrzeć. Jeśli zauważę jakieś niepokojące objawy, mogę im szybko zaradzić.

2 Niektóre rośliny są stale spragnione, inne o wiele mniej. Staram się więc dawkować im tylko tyle wody, ile sugeruje etykieta od sprzedawcy.

3 Gatunki, które lubią podlewanie, nawadniam wtedy, gdy powierzchnia ziemi w doniczce sprawia wrażenie suchej. Z kolei te o bardziej umiarkowanych potrzebach – kiedy wierzchnia warstwa jest wyraźnie sucha przy dotknięciu jej ręką. Wiele moich roślin ma małe pragnienie, więc podlewam je w momencie, gdy bryła korzeniowa zaczyna lekko odstawać od doniczki.

4 Bez względu na gatunek i odmianę wszystkie okazy nawadniam odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Raz w miesiącu aplikuję im wodę pozostałą z gotowania jajek, która stanowi naturalne źródło substancji odżywczych.

Episcja do cienia

Na dawkę słońca ta roślina szybko zareaguje więdnięciem liści i ogólnym osłabieniem kondycji. Z racji tropikalnego pochodzenia uwielbia zraszanie odwapnioną wodą, także od spodniej strony liści.

Co dolega roślinom?

BRĄZOWE PLAMY

świadczą o niewłaściwym podlewaniu. Podobne objawy wskazują na wyjałowienie lub przenawożenie ziemi w doniczce.

PĘKNIĘCIA TKANEK

pojawiają się z powodu wahań temperatury lub ciągle powtarzających się zmian w wilgotności podłoża.

ZWINIĘTE LIŚCIE

to efekt zbyt ciepłego powietrza, uszkodzonych, przesuszonych korzeni i obfitego podlewania. Rośliny warto przesadzić i zmienić im stanowisko

SREBRNE PLAMY

są wynikiem wystawienia rośliny na zbyt mocne promienie słoneczne. Srebrzysty połysk wszystkich liści to objaw ataku wciornastków.

CHLOROZA

Jeżeli wewnątrz odbarwionego liścia widać zielone unerwienie, roślina cierpi z powodu twardej wody z nadmiarem wapnia.

JASNE PLAMY

i przebarwienia na liściach są spowodowane niedostateczną aklimatyzacją roślin lub zbyt nasłonecznionym stanowiskiem.

BRĄZOWE KOŃCE

to znak, że powietrze jest zbyt suche, a roślina długo cierpiała z powodu niedostatku wilgoci.

ŻÓŁTY KOLOR

liści w dużej ilości to skutek długiego zbyt obfitego podlewania, niedostatku azotu albo braku światła.

Martyna Witka

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute dla aktywnych: Gdzie znaleźć oferty na spontaniczne wakacje aktywne, takie jak wspinaczka górska czy nurkowanie

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, poszukiwanie spontanicznych ofert last minute na waka…