Rób zbliżenia tematów będących nieodłącznymi składnikami zimy

Makrofotografia polega na rejestrowaniu skomplikowanych szczegółów, a zima zapewnia szereg atrakcyjnych tematów, które można pokazać w zbliżeniu, takich jak mróz, płatki śniegu i oszronione liście. Szukaj ciekawych wzorów i faktur, powstających w wyniku pokrycia różnych obiektów przez lód. Skomponuj lub tak ciasno wykadruj ujęcie, aby nadać uchwyconemu obiektowi bardziej abstrakcyjny charakter.

Przy ustawionej najkrótszej odległości ogniskowania, większość obiektywów makro będzie rzutować na matrycę aparatu obraz naturalnej wielkości, z kolei pierścienie pośrednie stanowią dobry sposób, by uzyskać jeszcze mocniejsze powiększenie. Statyw jest niezbędny do ustabilizowania aparatu, ponieważ jego drgania bardzo uwidaczniają się na zdjęciach wykonywanych z niewielkich odległości. Jeśli uwieczniany obiekt znajduje się tuż przy gruncie, połóż się na ziemi i postaraj ustabilizować aparat, opierając trzymające go ręce na łokciach lub umieść sprzęt na worku z nasionami fasoli.

Operowanie z takich bliskich odległości oznacza, że obszar ostrości będzie mocno ograniczony, dlatego, aby mieć pewność, że jak największa część tematu zostanie zarejestrowana jako ostra, należy używać małego otworu przysłony, do f/16. Ponieważ ustawienie tak niewielkiego otworu względnego obiektywu zmniejsza ilość światła docierającego do matrycy, można spróbować podświetlić lodowe tematy za pomocą padających pod niskim katem promieni porannego słońca – w celu osiągnięcia efektu magicznej poświaty. Gdy światło otoczenia nie wystarcza, zastosuj pierścieniową lampę błyskową lub zamontuj flesz na obiektywie, dla oświetlenia przedstawianego obiektu.

Pamiętaj, że lód może bardzo szybko stopnieć, zwłaszcza w południowym słońcu. Ważne jest zatem, aby mieć pewne wyobrażenie o tym, jak ma wyglądać zdjęcie jeszcze przed rozpoczęciem fotografowania, by móc odpowiednio ustawić aparat, wybrać właściwą technikę i kompozycję, co pozwoli Ci znacząco przyspieszyć sam proces rejestrowania obrazu.

Zabezpiecz sprzęt

Zastosuj kilka prostych środków ostrożności, żeby zapobiec uszkodzeniu aparatu

Na mrozie elementy wykonane z plastiku i szkła stają się kruche, przez co łatwiej jest je uszkodzić, dlatego trzymaj aparat w miękko wyściełanej torbie i wyciągaj tylko wówczas, gdy stoisz na twardym gruncie i jesteś gotowy do fotografowania. Po skończonej sesji, nie wnoś zimnego aparatu prosto do ciepłego domu, ponieważ spowoduje to skondensowanie się na jego obudowie pary wodnej. Staraj się, by skrajne zmiany temperatury odbywały się w możliwie jak najbardziej stopniowy sposób, pozostawiając aparat najpierw na trochę w chłodnym pomieszczeniu, takim jak garaż, ganek, lub w samochodzie. Inną niedrogą metodą na unikniecie uszkodzenia sprzętu spowodowanego jego zawilgoceniem jest przechowywanie go – gdy nie jest używany – w szczelnych workach wraz z kilkoma saszetkami higroskopijnego żelu krzemionkowego, który pochłania wilgoć i daje gwarancję, że sprzęt pozostanie suchy.

Ochrona w przystępnej cenie

Skorzystanie z prostego rozwiązania, jakim jest użycie torby zamykanej na zamek z włożonymi do niej higroskopijnymi saszetkami żelu krzemionkowego, daje gwarancję, że Twój sprzęt pozostanie suchy

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gumki do włosów – ozdoby do włosów

Ozdoby do włosów to nieodzowny element, każdej dziewczynki. Piękne, barwne, a czasem i baj…