Współczesny przemysł oparty jest na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, które nie dotyczą tylko automatyzacji produkcji, ale również bogatego asortymentu surowców chemicznych. Dokładne poznanie właściwości fizycznych i chemicznych surowców pozwala na ich optymalne wykorzystanie. To właśnie dzięki rozwojowi nauki przemysł chemiczny tak dynamicznie się rozwija.

Przemysł chemiczny

Przemysł chemiczny stanowi część przemysłu przetwórczego. Jego szybki rozwój możliwy jest dzięki wprowadzanym innowacyjnym technologiom opracowywanym przez zespoły naukowców i specjalistów z danej dziedziny. W jego obrębie wyróżnia się: wielką chemię (np. produkcja nawozów sztucznych, paliw); chemię małotonażową (np. leki, kosmetyki) oraz przetwórstwo chemiczne, które zajmuje się  przetwarzaniem gotowych półproduktów, np. ich obróbką termiczną. Jednak produkcja surowców chemicznych na potrzeby przemysłu to dopiero pierwszy krok. Kolejny to właściwe przechowywanie oraz bezpieczne i szybkie dostarczenie do zakładów produkcyjnych. Magazynowaniem oraz dystrybucją zajmują się firmy takie jak https://www.centro-chem.pl/pl, które dysponują odpowiednimi rozwiązaniami logistycznymi oraz certyfikatami.

Związki chemiczne stosowane w przemyśle

Surowce chemiczne wykorzystywane są w różnych branżach na każdym poziomie produkcji. Azotany stanowią najpopularniejsze nawozy mineralne stosowane w rolnictwie i sadownictwie. Regulatory pH, woski, ekstrakty roślinne czy emulgatory znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce i farmaceutyce. Do wytwarzania klejów i smarów używa się między innymi alkoholi, chlorków i fosforanów. W budownictwie stosuje się substancje chemiczne do tworzenia zapraw budowlanych, betonów oraz spoiw. Są to siarczany, parafiny, szkła wodne, kwasy czy boraks. Jednym z największych odbiorców surowców chemicznych jest branża farmaceutyczna. Substancje stosowane w syntezie leków oraz artykułów pomocniczych muszą charakteryzować się najwyższą jakością, która podlega weryfikacji na każdym etapie prac. Każda branża przemysłu uzależniona jest od regularnych dostaw surowców chemicznych.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gumki do włosów – ozdoby do włosów

Ozdoby do włosów to nieodzowny element, każdej dziewczynki. Piękne, barwne, a czasem i baj…