Jak zdobyć uprawnienia na tłumacza przysięgłego?

 W pierwszej kolejności egzamin

W obecnych czasach zawód przysięgłego tłumacza jest naprawdę niesamowicie potrzebny. Bowiem niejednokrotnie zachodzi konieczność uzyskania specjalnego tłumaczenia, które jest sporządzone przez taką osobę, w sprawie sądowej czy też w biznesie. Dowiedzmy się zatem jak uzyskać uprawnienia odpowiednie?

Kwestią najważniejszą na pewno jest egzamin. Same szczegóły jego przeprowadzenia także są regulowane prawem. Termin każdorazowo wyznacza Przewodniczący Komisji i to nie później, a niżeli w ciągu roku od złożenia przez kandydata wniosku. Aby w ogóle móc przystąpić do egzaminu, należy uiścić opłatę w wysokości ośmiuset złotych na konto bezpośrednio Ministerstwa Sprawiedliwości. Kandydat powiadomiony zostanie o terminie przynajmniej na dwadzieścia jeden dni przez egzaminem. Podczas egzaminu wykonać należy pisemne tłumaczenie z języka polskiego na wybrany obcy język oraz odwrotnie, jak także ustne tłumaczenie – z polskiego na obcy język jak i także z języka obcego na język polski. Pisemna część trwa dokładnie cztery godziny. Podczas pisemnego egzaminu można przy sobie mieć dwa słowniki. Jednak korzystanie z innego rodzaju źródeł nie jest w żadnym wypadku dozwolone. Aby zaliczyć egzamin oraz móc być wypisanym na listę tłumaczy, to z każdej z obu części egzaminu należy uzyskać ocenę pozytywną.

A co po egzaminie?

Gdy egzamin zakończymy wynikiem pozytywnym, to możemy już zostać wpisani na listę przysięgłych tłumaczy. Taka lista jest prowadzona przez Ministra Sprawiedliwości. Aby się tak stało jednak musimy dostarczyć wszelkie dokumenty, które poświadczają spełnienie wszelkich wymogów zostania przysięgłym tłumaczem. Wśród dokumentów znajduje się także wniosek o wyrobienie pieczęci, formularz, w którym umieszcza się wszelkie dane na listę właśnie tłumaczy jak i także kopia dowodu osobistego poświadczona notarialnie. Pracując już jako tłumacz u kogoś czy też posiadają własne biuro tłumaczeń będziemy znajdowani w sieci przez swoich potencjalnych klientów, chociażby po frazie – tłumacz przysięgły. Warto zainwestować w reklamę internetową.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gumki do włosów – ozdoby do włosów

Ozdoby do włosów to nieodzowny element, każdej dziewczynki. Piękne, barwne, a czasem i baj…