BADANIE USG – czyli ultrasonografia

Badanie USG jest badaniem specjalistycznym. Nazywane jest ultrasonografią. Jest jednym z najbardziej popularnych badań diagnostycznych, które pozwala na obejrzeniu narządów przez skórę, bez konieczności zabiegów operacyjnych. Wykonywane jest za pomocą ultradźwięków. Jest to nieinwazyjna, bezbolesna metoda, która z bardzo dużą precyzją pokazuje przekrój badanego obiektu. Jest to bardzo dokładne badanie obrazowe, pokazujące badany narząd, tkankę oraz wykryte w nich zmiany. Jest stosowane zarówno w medycynie jak i w weterynarii. Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić stan narządów oraz tkanek, czy nie występują w nich jakieś nieprawidłowe, niepokojące zmiany.

Budowa urządzenia ultrasonograficznego jest bardzo prosta i nieskomplikowana. Najważniejszym jej elementem jest głowica, nazywana także sondą. To właśnie w niej wytwarzane i dobierane są ultradźwięki. Głowica składa się z dwóch najistotniejszych części. Należą do nich: emiter (wysyła fale o określonej częstotliwości badanej części ciała)  i odbiornik fal ultradźwiękowych (zbiera fale ultradźwiękowe, które możemy później zobaczyć w formie zapisu, obrazu badanego narządu).

Badanie USG
Badanie USG

Badanie USG jest również stosowane w ginekologii. Przeprowadzane jest u kobiet w ciąży, aby sprawdzić jak rozwija się płód, a potem dziecko. Istnieje także możliwość wykonania tego badania, u kobiet, które nie są w ciąży, a mają dolegliwości bólowe pod względem ginekologicznym. W tym przypadku wykonywane jest badanie USG dopochwowe. Pokazuje macicę, jajniki, przydatki. Na jego podstawie można sprawdzić, czy nie zbiera się płyn w okolicy duglasa, czy nie występuje stan zapalny, czy nie pojawiają się guzy, mięśniaki, polipy i tym podobne.

Do innych narządów i komórek do których wykorzystywany jest ultrasonograf należą:

– jama brzuszna, pokazuje trzustkę, wątrobę, woreczek żółciowy, wyrostek, śledzionę, pęcherz moczowy, nerki,

– szyja, pokazuje tarczycę, przytarczycę, węzły chłonne,

– stawy, w zależności od miejsca, w którym występuje ból można wykonać na partiach ciała takich jak: kolana, łydki, uda, nadgarstki , łokcie, barki, kostki,

– klatka piersiowa, pokazuje obrazowo serce.

Jedną z możliwości przeprowadzenia tego rodzaju badania jest USG Opole. Można przeprowadzić tam usg wybranej części ciała, w której odczuwamy ból. W tern sposób możemy dowiedzieć się jak pracuje dany narząd i czy nic niepokojącego się tam nie pojawiło.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gumki do włosów – ozdoby do włosów

Ozdoby do włosów to nieodzowny element, każdej dziewczynki. Piękne, barwne, a czasem i baj…