Na uszczelki raczej nie zwracamy uwagi. Tymczasem jest to bardzo ważny element okna; jeśli uszczelki będą kiepskiej jakości, to nie będzie ono dobrze chroniło przed ucieczką ciepła, hałasem, wilgocią i wiatrem.

Uszczelki powinny mieć dużą odporność różnice temperatury i wilgotności oraz bardzo dobrą plastyczność, która umożliwi im powrót do pierwotnego kształtu po ściśnięciu podczas zamykania skrzydła. Obecnie najczęściej robi się je z kauczuku syntetycznego (EPDM). Tworzywo to jest plastyczne, odporne na warunki atmosferyczne i działanie wody. Zachowuje swoje właściwości w zakresie temperatur od -40’C do 110°C.

Poprawę parametrów cieplnych okna uzyskuje się poprzez zwiększenie liczby uszczelek. Zwykle stosuje się dwie uszczelki g w oknach standardowych lub trzy – w oknach energooszczędnych.

Zamki do drzwi

Zamek w drzwiach zewnętrznych to konieczność. Na zamek składa się mechanizm zamka wpuszczanego, okucie mocujące go w skrzydle oraz wkładka. Im lepszy zamek, tym mniejsze ryzyko włamania, I a więc i nasze bezpieczeństwo. Najczęściej stosuje się zamki wielozastawkowe lub zamki wielopunktowe. Pierwszy z nich to taki, do którego klucz ma więcej niż dwa żłobienia prostopadłe do trzonu, natomiast w zamku wielopunktowym przekręcenie klucza powoduje zaryglowanie drzwi wejścia w kilku punktach na wysokości drzwi.

Duży jest chociażby wybór zamków – oprócz zwykłych, zamykanych na klucz, są też takie na odcisk palca, pilota czy kod (z gałką numeryczną). Ciekawą propozycją jest wizjer = elektroniczny.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wybrać odpowiedni zestaw do naprawy szyb samochodowych

Wybór odpowiedniego zestawu naprawczego do przedniej szyby nie jest tak prosty, jak się wy…