Na uszczelki raczej nie zwracamy uwagi. Tymczasem jest to bardzo ważny element okna; jeśli uszczelki będą kiepskiej jakości, to nie będzie ono dobrze chroniło przed ucieczką ciepła, hałasem, wilgocią i wiatrem.

Uszczelki powinny mieć dużą odporność różnice temperatury i wilgotności oraz bardzo dobrą plastyczność, która umożliwi im powrót do pierwotnego kształtu po ściśnięciu podczas zamykania skrzydła. Obecnie najczęściej robi się je z kauczuku syntetycznego (EPDM). Tworzywo to jest plastyczne, odporne na warunki atmosferyczne i działanie wody. Zachowuje swoje właściwości w zakresie temperatur od -40’C do 110°C.

Poprawę parametrów cieplnych okna uzyskuje się poprzez zwiększenie liczby uszczelek. Zwykle stosuje się dwie uszczelki g w oknach standardowych lub trzy – w oknach energooszczędnych.

Zamki do drzwi

Zamek w drzwiach zewnętrznych to konieczność. Na zamek składa się mechanizm zamka wpuszczanego, okucie mocujące go w skrzydle oraz wkładka. Im lepszy zamek, tym mniejsze ryzyko włamania, I a więc i nasze bezpieczeństwo. Najczęściej stosuje się zamki wielozastawkowe lub zamki wielopunktowe. Pierwszy z nich to taki, do którego klucz ma więcej niż dwa żłobienia prostopadłe do trzonu, natomiast w zamku wielopunktowym przekręcenie klucza powoduje zaryglowanie drzwi wejścia w kilku punktach na wysokości drzwi.

Duży jest chociażby wybór zamków – oprócz zwykłych, zamykanych na klucz, są też takie na odcisk palca, pilota czy kod (z gałką numeryczną). Ciekawą propozycją jest wizjer = elektroniczny.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • sklepy ze sprzętem medycznym

  Czy szukacie w sieci miejsca, gdzie moglibyście kompleksowo zaopatrzyć się w wyroby i sprz…
 • Krótki poradnik – jak położyć panele podłogowe

  Położenie paneli podłogowych nie jest trudne. Przystępując do tej pracy trzeba zadbać zaró…
 • Kasia Gola

  Kasia Gola

  „W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy częścią BRANŻY MODOWEJ i technologicznej. Im dłuże…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

sklepy ze sprzętem medycznym

Czy szukacie w sieci miejsca, gdzie moglibyście kompleksowo zaopatrzyć się w wyroby i sprz…