Wózki paletowe – podstawowe informacje, rodzaje oraz zasady działania

W wielu przedsiębiorstwach czy to z branży produkcyjnej, handlowej czy też usługowej używane są wózki paletowe, które są przydatnym „narzędziem pracy” oraz z pewnością ułatwiają ją. Paleciaki – bo tak potocznie się je nazywa, przydatne są głównie do działań logistycznych w postaci magazynowania czy też przenoszenia składowanego towaru. Najczęściej używane są w sklepach dużych rozmiarów, czy też halach produkcyjnych.

Czym właściwie są wózki paletowe?

 Paleciaki to wózki magazynowe, działające na popych, w których ładunek unoszony jest ręcznie, za pomocą specjalnego mechanizmu. Najczęściej udźwig wózków paletowych to około 2,5 tony. Ich cechą charakterystyczną i główną funkcją jest umożliwienie łatwego rozładunku czy też przeładunku – zarówno w sklepach, na halach produkcyjnych jak i w trakcie transportu. Stosowane są one również jako zamienniki tzw. widlaków, w miejscach o niewielkich rozmiarach, gdzie wózki widłowe nie mają opcji funkcjonowania. Paleciaki umożliwiają transport towarów na niewielkich odległościach. Równie istotną zaletą wózków paletowych jest to, że osoba obsługująca nie musi posiadać żadnych uprawnień z tego zakresu.

Rodzaje wózków paletowych

By dopasować paleciaka do potrzeb danych przedsiębiorstw dostępnych jest wiele różnych ich rodzajów. Różnią się one w zależności od długości wideł, wagi do jakiej są dostosowane oraz ładunków jakie będą przewozić, czy też do wielkości pomieszczeń, w jakich mają funkcjonować. Jednakże, do najczęściej spotykanych i najbardziej popularnych zaliczyć można:

  • paleciaki standardowe (długość wideł 1150 mm);
  • wózki paletowe krótkie (długość wideł 780 lub 800 mm);
  • paleciaki długie (długość wideł 1600, 2000 mm lub dłuższe);
  • wózki paletowe wysokiego podnoszenia, unoszące (podnoszą ładunek do 1,6 metra);
  • paleciaki z wagą;
  • wózki paletowe nietypowe np. niskie, z szerokimi widłami, itp.

Mechanizm działania wózka paletowego

Funkcja podnoszenia w wózkach paletowych oparta jest na mechanizmie hydraulicznym. Podnoszenie w paleciaku odbywa się za pomocą wytworzenia odpowiedniego ciśnienia oleju hydraulicznego przez zamontowaną tam pompkę. Pompka ta naciskana jest przez tłok, który z koli napędzany jest dyszlem sterowania wraz z dźwignią służącą do regulacji stopnia działania. Ciśnienie jakie zostało wytworzone unosi tłok w siłowniku głównym. By zmniejszyć tarcie powstające w układzie skrętnym zamontowano łożysko oporowe w korpusie, który podtrzymuje podwozie paleciaka.

 

 

 

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo podczas korzystania z uszkodzonych elektronarzędzi.

Elektronarzędzia są nieodłącznym elementem pracy w wielu branżach, ale jakie ryzyko niesie…