Kiedy serwer jest już zainstalowany bądź zakupiliśmy go u dostawcy usług internetowych, należy sprawdzić wersję interpretera PHP.

Oprócz tego nasz kurs programowania pokaże także informację o tym, jakie biblioteki zostały automatycznie włączone. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć korzystające z nich skrypty. Stwórzmy pierwszy skrypt i zobaczmy jego rezultat w naszej przeglądarce.

<?php

phpinfo ();

?>

W piiku tekstowym wpisujemy umieszczamy plik na serwerze WWW i wywołujemy jego nazwę w przeglądarce.
W efekcie serwer wyświetli nam pełną informację o składnikach interpretera PHP

Wybór hostingu dla naszych aplikacji

phpinfo
phpinfo

Przy wyborze powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, dla kogo programujemy dany skrypt, jeżeli będziemy tworzyć własne portfolio po to, aby na przykład przyszły pracodawca mógł zobaczyć, co potrafimy zrobić, nie warto wydawać pieniędzy na płatny hosting. Wystarczy bowiem jeden z darmowych serwerów oferujących miejsce na swoim dysku. Inną sytuacją jest tworzenie własnej strony WWW opartej na systemie zarządzania treścią. Należy zwrócić uwagę na to, czy konto na serwerze, który mamy zamiar wynająć, ma bazę danych, gdyż w niej nasze dane są najbezpieczniejsze. Wprawdzie są systemy operujące na plikach, jednak na dłużej takie rozwiązania się nie sprawdzają ze względu na duże obciążenie serwera. Tanie rozwiązania hostingowe sprawdzają się dla stron, których nie odwiedza więcej niż około 200 osób dziennie – droższym rozwiązaniem są już VPS-y (ang VirtUal Private Server, serwer wirtualny). VPS-em jest serwer podzielony na kilka maszyn. Można samodzielnie wybrać, pod jakim systemem ma on działać oraz jakie aplikacje oferować. Dużą jego zaletą jest nieograniczony transfer i moc przerobowa -w sam raz dla firmy prowadzącej działalność w internecie.

Istnieje, przynajmniej teoretycznie, opcja kupienia własnego serwera i zainstalowania go we własnym zakresie. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób używających aplikacji potrzebujących dużej mocy przerobowej. Musimy sami takim serwerem administrować i sami dbać o jego bezpieczeństwo. Ważnym plusem jest brak ograniczeń w ilości pamięci RAM oraz obciążeniu procesora, z jakiego może skorzystać skrypt. W większości serwerów także transfer nie jest ograniczony. Co więcej, taka maszyna może nam posłużyć nie tylko jako hosting strony internetowej. Możemy na przykład zainstalować na nim oprogramowanie do gier on-line. Trzeba jednak dysponować bardzo szybkim łączem internetowym, popularny DSL na pewno nie wystarczy.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo podczas korzystania z uszkodzonych elektronarzędzi.

Elektronarzędzia są nieodłącznym elementem pracy w wielu branżach, ale jakie ryzyko niesie…