Chcąc ustalić źródło nieznanego obrazu, możemy posłużyć się wyszukiwarką Google. Otwórzmy stronę google.pl, po czym kliknijmy odnośnik »Grafika« w prawym górnym rogu. Później kliknijmy ikonę aparatu fotograficznego w polu wyszukiwania i wskażmy w Eksploratorze plik ze zdjęciem, które chcemy zidentyfikować. Możemy też po prostu przeciągnąć je do pola wyszukiwania. Wyszukiwarka pobierze plik na serwer i przeanalizuje je. Strona z wynikami zawiera informacje tekstowe, dostosowane do zidentyfikowanej zawartości zdjęcia (trafność jest imponująca!), a także sekcję »Obrazy podobne wizualnie«. Jeśli w tej sekcji widzimy kopię naszego zdjęcia czy grafiki, kliknijmy ją, a następnie wydajmy polecenie »Odwiedź stronę«, żeby przejść na źródłową witrynę. Być może znajdziemy tam dalsze informacje o autorze zdjęcia.

Opisana funkcja wyszukiwania obrazem jest też zaszyta w przeglądarce Google Chrome. Chcąc z niej skorzystać, kliknijmy dowolną grafikę na stronie internetowej prawym przyciskiem myszy i wydajmy polecenie »Szukaj obrazu w Google«. Kiedy zdjęcie znajduje się na dysku komputera, w którym jest zainstalowany Chrome, kliknijmy je prawym przyciskiem myszy, rozwińmy podmenu »Otwórz za pomocą« i wybierzmy tę przeglądarkę. Po otwarciu obrazu w nowej karcie możemy uruchomić wyszukiwanie poprzez menu kontekstowe, jak wyjaśniono wcześniej.

Kiedy wyszukiwarka Google nie dostarcza nam wartościowych wyników, warto użyć specjalistycznej usługi TinEye (www.tineye. com). Do tej wyszukiwarki możemy załadować zdjęcie z dysku lub wprowadzić adres URL obrazu w Internecie. Analizowana baza obejmuje już ponad 17 miliardów plików graficznych i stale rośnie.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute dla aktywnych: Gdzie znaleźć oferty na spontaniczne wakacje aktywne, takie jak wspinaczka górska czy nurkowanie

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, poszukiwanie spontanicznych ofert last minute na waka…