Powłoki hydrofobowe

Powłoki hydrofobowe to nowoczesna metoda, która znajduje zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym. Jej zadaniem jest zabezpieczenie dowolnej powierzchni przed przemakaniem i zanieczyszczeniem. Dzieje się to dzięki niepowtarzalnym właściwościom odpychania wody, które posiada.

Na czym polega hydrofobizacja powierzchni?

Tworzenie powłoki hydrofobowej ma na celu nadanie powierzchni właściwości nieprzepuszczających wody z zachowaniem jej elastyczności i przepuszczalności dla powietrza. Powłoka hydrofobowa to nic innego jak niewidoczny film o znikomej grubości. Warstwa impregnująca może być podawana w nanometrach. Odpycha ona cząsteczki wody, dzięki wykorzystaniu sił oddziaływań powierzchniowych. Wówczas dostrzegalne jest charakterystyczne perlenie wody oraz spływanie po zaimpregnowanej powierzchni. Na rynku występują powłoki polimerowe oraz ceramiczne. Oba rodzaje wnikają głęboko w pory powierzchni, skutecznie łącząc się z nią i zabezpieczając na długi czas. Dzięki temu powierzchnia zyskuje walory estetyczne, jest gładka i czysta. Również nie poddaje się wilgoci pod postacią zacieków, osadów czy pleśni.

Aplikowanie powłoki hydrofobowej jest bardzo proste. Polega na równomiernym rozprowadzeniu na czystej i suchej powierzchni oraz pozostawieniu do wyschnięcia. Po kilkunastu godzinach powierzchnia uzyskuje pełne właściwości ochronne.

Główne zastosowania

Powłoka hydrofobowa doskonale sprawdza się w impregnacji tkanin (np. odzież sportowa i turystyczna, buty materiałowe lub ze skóry, tapicerki aut oraz mebli). W motoryzacji możemy dzięki niej zabezpieczyć lakier i szyby samochodowe, felgi oraz kokpit. Można ją stosować do wszelkiego rodzaju powierzchni, którą chcemy zaimpregnować przed zanieczyszczaniem (np. kabina prysznicowa). Korzystanie z tej metody pozwala również wydłużyć żywotność zabezpieczonych powierzchni.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute dla aktywnych: Gdzie znaleźć oferty na spontaniczne wakacje aktywne, takie jak wspinaczka górska czy nurkowanie

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, poszukiwanie spontanicznych ofert last minute na waka…