Zwrot podatku z zagranicy

Pracując legalnie za granicą należy pamiętać, że każdy pracodawca zobowiązany jest do obowiązkowego odprowadzania podatków. Dlatego też każda taka osoba, o ile nie pracowała „na czarno”, może starać się o zwrot podatku nadpłaconego przez pracodawcę. Zwrot opiera się na konieczności przygotowania odpowiednich dokumentów:

 • W większości krajów wystawiane są rozliczenia okresowe, zawierają one informacje o:

  • pensji pracownika,

  • kwoty odprowadzanej zaliczki na podatek.

 • Niezależnie od kraju wystawiana jest karta podatkowa.

Wyżej wymienione dokumenty powinniśmy oczywiście otrzymać od pracodawcy.

Zwrot podatku osobom pracującym w Holandii

Każda osoba pracująca legalnie w tym państwie może starać się o zwrot nadpłaconego podatku. Muszą jednak być spełnione poniższe warunki:

 • Pracodawca odprowadzał zaliczki na poczet podatku dochodowego do holenderskiego urzędu skarbowego

 • Zaliczki były wyższe od kwot nadpłaconego podatku.

Osoby zatrudnione w Holandii powinny mieć na uwadze fakt, że od 2015 do deklaracji podatkowej wymagane jest dołączenie dokumentu UE/WE. Otrzymuje się go w polskim urzędzie skarbowym. W dokumencie potwierdzone są dochody, jakie osiągnął podatnik we wszystkich krajach, w jakich podjął pracę. Pamiętajmy również o obowiązku rozliczenia w Polsce wszystkich dochodów osiągniętych w krajach w których podjęło się zatrudnienie.

Zeznanie podatkowe w holenderskim urzędzie skarbowym warto złożyć również dla faktu, iż obowiązek jago złożenia dotyczy znaczną ilość osób, które pracowały w Holandii. Dotyczy to również osób nie posiadających statusu rezydenta podatkowego. Dokładna data złożenia deklaracji jest nieznacznie różna w każdym roku, ale zazwyczaj składa się ją na przełomie lutego i marca.

Ciekawą możliwością w holenderskim systemie podatkowym jest możliwość złożenia rozliczenia do pięciu lat wstecz. Jednakże nie warto zbytnio zwlekać, gdyż holenderski urząd skarbowy może dopominać się o należność poprzez przesłanie wezwania do rozliczenia, a nawet wystawić karę za niedopełnienie owego obowiązku.

Czas oczekiwania na zwrot podatku z holenderskiej „skarbówki” jest on niej całkowicie zależny, jednakże praktycznie następuje on od 3 do 6 miesięcy od złożenia deklaracji.

Powierzenie rozliczenia specjalistom

Ze względu na skomplikowanie spraw związanych z urzędem skarbowym warto oprzeć się na pomocy oferowanej przez fachowców. Przykładowo instytucja PKG-TAX dzięki pomocy doświadczonych księgowych pomoże w sprawach dostarczenia odpowiednich dokumentów oraz dokona optymalizacji finansowych dbając o jak najwyższy zwrot podatkowy.

Podsumowując

Zwrot podatku zza granicy bywa nieco skomplikowany. Możemy próbować rozliczać się samodzielnie. Jeśli jednak zależy nam na szybkości i pewności rozliczenia podatkowego sprawę tą warto powierzyć w ręce specjalistów.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Jak zamontować żyrandol?

  W opakowaniu każdego produktu powinna znajdować się instrukcja, która tłumaczy, jak zamont…
 • Sprowadzanie auta to dobra sprawa

  Import samochodów z USA jest to działanie popularne. Z USA sprowadzane są samochody nowe, …
 • Wilgoć to nie dramat

  Mokra podłoga? Zawilgocona ściana? Nie wiadomo co się dzieje? Nie ma problemu. Wystarczy s…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak zamontować żyrandol?

W opakowaniu każdego produktu powinna znajdować się instrukcja, która tłumaczy, jak zamont…